Narodowe Święto Niepodległości - "Tarnów - Pierwsze Niepodległe"

button niepodlegly

 


Narodowe Święto Niepodległości - I etap "Drogi Tarnowian do niepodległości"- PROJEKT 2015-2018

1

 

   2018/2019           2017/2018        2016/2017       2015/2016

 


 

W sobotę 10.11.2018 uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Anny Sitarz i pana Tomasza Przygody wzięli udział w „Pikniku Niepodległościowym” zorganizowanym przy domu parafialnym w Tarnowie - Krzyżu. Przygotowali „Kino Niepodległościowe”, prezentacje prac uczniów a także prowadzili gry i zabawy z najmłodszymi uczestnikami pikniku.

SERCE
W dniu 9 listopada 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Rekord dla Niepodległej". O symbolicznej godzinie 11:11 cała społeczność szkolna zebrała się na sali gimnastycznej, gdzie wspólnie odśpiewano czterozwrotkowy hymn narodowy. Uczniowie wystąpili w strojach, nawiązujących kolorystycznie do barw narodowych. Ogromne skupienie i  powaga malowały się na twarzach uczestników. To była niewątpliwie wzruszająca chwila dla wielu z nas. 

Akcja "Rekord dla Niepodległej" jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji i jest częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

08_11
 Więcej zdjęć w galerii.

               KONCERT "STULECIE NIEPODLEGŁEJ" - 08.11.2018

"Spotykamy się dzisiaj w murach naszej szkoły, której początki istnienia przypadły na czasy rozbiorów.  Przez kilka pokoleń pozostawała ona dla okolicznych mieszkańców ostoją polskości, kształtując swych wychowanków na patriotów gotowych oddać życie w walce o wolną Polskę". 

        W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbył się uroczysty KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH "STULECIE NIEPODLEGŁEJ" dla uczniów klas 6,7,8,i 3 gimnazjalnych oraz zaproszonych gości. Dwadzieścia pieśni o tematyce patriotycznej przygotowanych i zaprezentowanych zostało przez uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych, oraz nauczycieli i absolwentów. Wręczone zostały również uczniom nagrody i dyplomy za udział w konkursach zorganizowanych przez naszą szkołę z okazji SETNEJ rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI. Podsumowany został szkolny projekt STULECIE NIEPODLEGŁEJ. Pani dyr. Jadwiga Jachym podkreśliła szczególne zaangażowanie całej społeczności szkolej w realizowane konkursy, dekoracje oraz liczne przedsięwzięcia np. wycieczki tematyczne klas z wychowawcami po Tarnowie, wyjazd "Szlakiem cmentarzy I wojny", lekcje wychowawcze poświęcone tematyce "Tarnów - pierwszy Niepodległy" i inne.

"Niech patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stanie się bohaterką dzisiejszej uroczystości, niech zachęca do refleksji i zadumy nad dziejami naszej ziemi ojczystej, wyzwala w nas szczęście i radość z odzyskanej wolności".

11-11_8
 Więcej zdjęć w galerii.

Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH dla uczniów klas 1-5 oraz zaproszonych przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 15 i Punktu Przedszkolnego "Przedszkolinek" w Tarnowie. Kilkanaście pieśni o tematyce patriotycznej przygotowanych i zaprezentowanych zostało przez uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych. Wręczone zostały również nagrody i dyplomy za udział w konkursach zorganizowanych przez naszą szkołę z okazji wyjątkowej, bo SETNEJ rocznicy odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI. Podsumowany został udział uczniów w szkolnym projekcie STULECIE NIEPODLEGŁEJ. 

Uczestnicy koncertu:

  1. „Złota trąbka” - Zuchy pod opieką p. A. Sitarz
  2. „Jak długo na Wawelu” – B. Kuta (1c)
  3. „Krakowiak Kościuszki” – J. Brunner, M. Dobrowolski (2c)
  4. „Warszawianka” – P. Skrężyna (5c)
  5. Wiązanka tańców ludowych – grupa uczniów pod opieką p. I. Grabowskiej
  6. „Serce w plecaku” – kl. 4 i p. A. Piotrowska
  7. „Przybyli ułani” – A. Breński (5b)
  8. „Piechota” – B. Drwal, T. Jaworski, H. Wrona (3cg)
  9. „Siekiera, motyka” – kl. 4b i p. D. Plichta
  10. „Gdzie są chłopcy” – P. Kolak (6b)
  11. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” – N. Grochola (7a)
  12. „Ojczyzna” – D. Gromniak (5c)

                   Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności. Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć – mówił nasz Wielki Rodak święty Jan Paweł IIPomni tych słów a także historii naszego kraju dokładamy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę. Sztuką jest umierać dla oj­czyz­ny, ale naj­większą sztuką jest dob­rze dla niej żyć. 

Z okazji 100-lecia Niepodległej  w bibliotece szkolnej  został przeprowadzony 6 listopada konkurs recytatorski dla uczniów klas czwartych "Polska Moja Ojczyzna-100-lecie Niepodległości". Jury w składzie: pani Anna Matuszek - Piekarska, pani  Marta Radoń oraz pani Magdalena Świątek miało bardzo trudne zadanie, ponieważ uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji.  Wszystkie dzieci otrzymały nagrody w postaci czekolady ufundowane przez Radę Rodziców, a zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Miasta Tarnowa.

Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom!

flaga   W ramach obchodów Stulecia Niepodległej w klasach I-III został przeprowadzony konkurs plastyczny „KOCHAM POLSKĘ – 100 LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”. Organizatorem konkursu była p. Małgorzata Szabłowska. Jego celem było propagowanie u dzieci postaw patriotycznych, kształtowanie poczucia dumy narodowej, rozwijanie zainteresowań artystycznych i wrażliwości estetycznej oraz prezentacja możliwości twórczych uczestników konkursu.

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła I miejsce w miejskim projekcie edukacyjnym "Narodowe Święto Niepodległości" etap III "Świętujmy Niepodległą". W realizację zadań projektowych zaangażowani byli uczniowie zarówno klas gimnazjalnych jak i młodszych. Koordynatorem projektu była p. A. Kopeć - Wilk.

http://xn--tarnw-3ta.pl/Galeria/Galeria-Miasto/Galeria-Miasto-2017/Miejski-Projekt-Edukacyjny-Narodowe-Swieto-Niepodleglosci.-Etap-III-Swietujemy-Niepodlegla

Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła I miejsce w miejskim projekcie edukacyjnym "Narodowe Święto Niepodległości" etap III "Świętujmy Niepodległą". W realizację zadań projektowych zaangażowani byli uczniowie zarówno klas gimnazjalnych jak i młodszych. Koordynatorem projektu była p. A. Kopeć - Wilk.

http://xn--tarnw-3ta.pl/Galeria/Galeria-Miasto/Galeria-Miasto-2017/Miejski-Projekt-Edukacyjny-Narodowe-Swieto-Niepodleglosci.-Etap-III-Swietujemy-Niepodlegla

Pragniemy w szczególny sposób podsumować i wyeksponować nasz udział w projekcie miejskim "Narodowe Święto Niepodległości", dlatego powstaje wstępny projekt tablicy pamiątkowej (z pcv), która umieszczona zostanie na jednym z naszych korytarzy szkolnych.

Na zakończenie projektu miejskiego "Narodowe Święto Niepodległości" etap III "Świętujemy Niepodległą" opracowujemy sprawozdanie i krótką prezentację multimedialną.

Zwycięzcy quizu "Moje miasto Tarnów - pierwsze niepodległe":

- wśród uczniów - Kinga Niemiec z kl. 3dg

- wśród nauczycieli - p. Katarzyna Płachta (nauczyciej j. francuskiego, doradca zawodowy).

GRATULUJEMY!!!

Przystępujemy do realizacji przedostatniego zadania w ramach projektu miejskiego - opracowujemy reklamę promującą miasto Tarnów. Zwracamy uwagę na dotychczas wykonanae zadania oraz na fakt, że to Tarnów jako pierwszy odzyskał Niepodległość (uczniowie kl. 3cg i zuchy).

  gra_11
 Więcej zdjęć w galerii.

 Gra terenowa "Patataj, patataj ..." , jako element projektu „Świętujmy Niepodległą”, odbyła się 21 listopada  2017 roku na terenie Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowie, ul Krzyska 118,  w  godzinach 12.30 – 15.00. Uczestnikami gry byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14 w Tarnowie wraz z oddziałami gimnazjalnymi  (Gimnazjum nr 6). 

Celem Gry było zdobycie nowych informacji historycznych z czasów I wojny światowej, poznanie historii pieśni „Przybyli ułani”, poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy, poznanie dawnych zabaw, poznanie szyfru ramowego, rozwijanie umiejętności współpracy i wytrwałości w dążeniu do celu, dobra zabawa, aktywny wypoczynek.

Przygotowujemy się do jutrzejszej gry terenowej. Wykonujemy elementy dekoracyjne: biało - czerwnone kwiaty z bibuły, wąsy dla chłopców i kolczyki dla dziewczynek z pianki, koniki z biało - czerwonymi grzywami (drewno, tektura, bibuła) oraz inne potrzebne materiały.

Przygotowujemy się do jutrzejszej gry terenowej "Patataj, patataj...". Wykonujemy elementy dekoracyjne: biało - czerwone kwiaty (z bibuły), wąsy dla chłopców i kolczyki dla dziewczynek (z pianki) i koniki z biało - czerwonymi grzywami (bibuła, drewno, tektura) a także inne potrzebne materiały.

Tego dnia Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości - m.in. w  Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

Natalia Postawa uczennica klasy III bg zjęła II m. w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Polska Niepodległa" a Julia Biały, uczennica klasy 4b, zdobyła wyróznienie II stopnia w kategorii "szkoły podstawowe klasy IV-VII". Nagrody odebrały podczas uroczystej galii zorganizowanej na rynku tarnowskim. Opiekunem jest p. Magdalena Latawska - Honkisz. Gratulujemy!

  akademia_8
 Więcej zdjęć w galerii.

 

Tego dnia w czasie Uroczystej Akademii z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wręczono nagrodzonym i wyróżnionym uczniom dyplomy i pamiątki. Wyniki szkolnych konkursów:

W godzinach południowych, po zkończonej Uroczystej Akademii z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie naszej szkoły - uczestnicy projektu miejskiego "Świętujmy Niepodległą" - wrzucali do skrzynek pocztowych mieszkańców tarnowskiej dzielnicy Krzyż opracowane przez siebie okolicznościowe karty pocztowe.

  karty_2
 Więcej zdjęć w galerii.

 Opracowaliśmy kilka wzorów kart pocztowych, którymi chcemy upamiętnić przyszłoroczne obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości z informacją, że to właśnie Tarnów jako pierwsze miasto ogłosił się wolnym. W kartach wzorowanych na tarnowskich wydawanych przed stu laty, uwzględniono zniszczenia wojenne, ducha secesji i fotografie współczesne wykonane w trakcie realizacji projektu

8 listopada 2017 odbył się "Konkurs Poezji Patriotycznej". Recytowane  utwory wzbudziły refleksje nad naszą historią, przeszłością, teraźniejszością…Naszą Ojczyzną!  Organizator konkursu  p. Bogna Augustyn wraz z jury p. Jolantą Żeleźnik i  Beatą Konieczną wyłoniły zwycięzców. Wyniki zostaną ogłoszone podczas akademii z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

7 listopada wyłoniono zwycięzców szkolnego konkursu na "Najciekawszy materiał z zajęć w terenie". Jury w składzie p. A. Kopeć - Wilk i p. M. Latawska - Honkisz wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych. Poznamy ich w czasie Uroczystej Akademii z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  wycieczka_7
 Więcej zdjęć w galerii.

 W godzinach popołudniowych uczestnicy projektu pod opieką p. A. Sitrz i A. Kopeć - Wilk wzięli udział w wycieczce tematycznej po Tarnowie. Celem zajęć było poszukiwanie śladów I wojny światowej. Wykonanych zostało kilka pamiątkowych fotografii, również z wykorzystaniem przygotowanego wcześniej banera z symbolami patriotycznymi, m.in na ul. Krakowskiej, na Pl. Sobieskiego, za Katedrą, pod Ratuszem, na Starym Cmentarzu - kwatera Campo Santo - w miejscach, które zachowały się na starych kartach pocztowych z okresu I wojny. Na Starym Cmentarzu zapalone zostały znicze ozdobione biało - czerwonymi wstążkami. Wykonane przez zuchy flagi biało - czerwone przyozdobiły groby Legionistów. Na koniec wspólnie odśpiewana została pieśń "Legiony".

  wyklad_2
 Więcej zdjęć w galerii.

 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 9 w Krzyżu uczestnicy projektu "Świętujmy Niepodległą" wysłuchali wykładu p. Wojciecha Sypka nt. Tarnów - pierwsze niepodległe".

  ankieta_5
 Więcej zdjęć w galerii.

 

Dzisiaj w godzinach porannych uczniowie klas gimnazjalnych przeprowadzili ankietę wśród mieszkańców dzielnicy Krzyż nt. okoliczności odzyskania przez Tarnów i Polskę Niepodległości. 

Udział Pocztu Sztandarowego naszej szkoły w Bazylice Katedralnej w Uroczystej Mszy Św. w intencji byłych burmistrzów i radnych Tarnowa oraz w intencji uczestników zrywu niepodległościowego, podjętego w Tarnowie w nocy z 30 na 31 X 1918 r.

  zuchy_3
 Więcej zdjęć w galerii.

 Przygotowujemy się do jutrzejszej wycieczki po Tarnowie. Zuchy przygotowują flagi, którymi przyozdobią mogiły legionistów, starsi uczniowie dekorują wstążką biało - czerwoną znicze.

  1T_1
 Więcej zdjęć w galerii.

 

W tych dnia zainteresowani uczniowie - uczestnicy projektu wraz ze swymi rodzinami odwiedzają wybrane cmentarze I wojny światowej, składają znicze ozdobione biało - czerwonymi wstążkami, wykonują pamiątkowe fotografie.

Poszukujemy kart pocztowych z k. XIX i pocz. XX w. - secesyjnych. Planujemy wydruk kilku wzorów karty pocztowej okolicznościowej, którą chcemy upamiętnić przypadającą w przyszłym roku 100 rocznicę zakończenia I wojny światowej. Cały czas kontunuujemy poszukiwania tarnowskich kart pocztowych i zdjęć. 

Ogłaszamy szkolne konkursy:

1. "Najciekawszy materiał z zajęć w terenie" (historyczny) - zgłoszenia do 06.11.17 (opiekun: A. Kopeć - Wilk)

2. "Miasto Tarnów - Pierwsze Niepodległe" (plastyczny) - zgłoszenia do 08.11.17 (opiekun: M. Latawska - Honkisz)

3. "Konkurs Poezji Patriotycznej"- zgłoszenia do 06.11.17 (opiekun:B. Augustyn)

Regulaminy dostępne u opiekunów.

  iws_5
 Więcej zdjęć w galerii.

Tego dnia odwiedziliśmy kilka wybranych cmentarzy położonych na terenie Okręgu nr VI (Tarnów) oraz jeden położony na terenie Okręgu nr IV (Łużna). Poznaliśmy okoliczności powstania, architekturę sepulklarną, projektantów i narodowości żołnierzy spoczywających na cmentarzach: nr 200 Tarnów - Chyszów, nr 191 Lubcza, 192 Dąbrówka Szczepanowska, 193 Dąbrówka Szczepanowska - dwuczęściowy, 171 Łowczówek oraz 123 Pustki - Łużna. Na wszystkich cmentarzach zapaliliśmy znicze ozdoione biało - czerwonymi wstążkami. Na wybranych cmentarzach wykonaliśmy zdjęcia pamiątkowe z wcześniej przygotowanym banerem o tematyce patriotycznej.

Przygotowujemy się do objazdu historycznego "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej": planujemy trasę, wykonujemy baner z symbolami narodowymi, przycinami wstążki biało -czerwone, kompletujemy znicze, drukujemy miniśpiewnik pieśni patriotycznych.

Po raz kolejny przystępujemy do realizacji miejskiego projektu "Narodowe Święto Niepodległości". Tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem "Świętujmy Niepodległą". Realizację zaplanowanych zadań zakończymy 05.12.17. Planujemy w ten sposób dobrze się przygotować do przyszłorocznych obchodow 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Kordynatorem projektu jest p. A. Kopeć - Wilk, nauczycielami opiekunami: p. A. Sitarz, M. Latawska - Honkisz, K. Kołosowska. 

14 czerwca 2017 roku oficjalna premiera nagrodzonego Złotą Maską 2017 spektaklu na podstawie powieści Wacława Holewińskiego "Opowiem ci o wolności". Wykonawcami są uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia teatralne prowadzone przez panią Tomasik - Adamczak, która jest równocześnie reżyserem przedstawienia oraz autorem scenariusza. W pracy nad spektaklem wykorzystano metodę warsztatową Teatru Nie Teraz prowadzonego przez pana T. A. Żaka. Premiera odbędzie się na scenie  im. R. Smożewskiego w budynku Gimnazjum nr 4 w Tarnowie przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 o godz. 9.35.

W dn. 31 marca 2017 r. odbył się międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Wierni Bogu i Ojczyźnie" w Gimnazjum nr 4 im. J. Brauna w Tarnowie. Nasza uczennica - Ewa Kożuch z klasy 1a - zdobyła III m. w kategorii szkół ponadpodstawowych. Przygotowywana była przez p. Ewę Tomasik - Adamczak. Gratulujemy naszej koleżance!

Jakub Rodak został laureatem  etapu wojewódzkiego Finału IV edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki  i Danuta Siedzikówna ps. „Inka” w panteonie polskiej historii”.  Uczeń kl. II a zdobył  najwięcej punktów i zajął  I  miejsce.  Opiekunem był pan Tomasz Przygoda. Gratulujemy sukcesu!

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ta data jest symboliczna.   W tym dniu wykonano  wyrok na Łukaszu Cieplińskim Ps. „Pług” i jego towarzyszach z IV Zarządu Głównego Wolności i Niezawisłości. Uczniowie przygotowali i wydrukowali biogramy Żołnierzy Wyklętych, cytaty oraz  podobizny ich dotyczące i rozkleili w szkole,  by inni uczniowie mogli się z nimi zapoznać. Kulminacyjnym punktem było przeczytanie przez radiowęzeł informacji  o tym dniu i Żołnierzach Wyklętych. Opiekunem tych działań był pan Tomasz Przygoda.

Efektem tegorocznej pracy koła teatralnego G6 działającego w ramach innowacji programowej autorstwa p. E. Tomasik  - Adamczak będzie spektakl oparty o fabułę powieści W. Holewińskiego nagrodzonej Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza 2013 - "Opowiem ci o wolności". "Opowiem ci o wolności to historia "żołnierzy wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych - konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie." /Tomasz Zbigniew Zapert, "Nasza Polska"/ "Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia". /Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita"/ . Twórcy spektaklu - p. E. Tomasik - Adamczak oraz jej uczniowie - cieszą się, że autor wyraził zgodę na adaptację swojej książki oraz wyraził chęć obejrzenia tego projektu teatralnego. Mamy nadzieję obejrzeć przedstawienie w maju br.

 W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Poznała najważniejsze informacje nt. historii, miejsc najważniejszych bitew, uzbrojenia i umundurowania 16 Pułku Piechoty. Spotkanie zorganizował p. T. Przygoda.

 

W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Poznała najważniejsze informacje nt. historii, miejsc najważniejszych bitew, uzbrojenia i umundurowania 16 Pułku Piechoty. Spotkanie zorganizował p. T. Przygoda.

Justyna Słonina i Gabriela Stachura zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego  ogólnopolskiego konkursu tematycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą". Opiekunem jest pan Tomasz Przygoda.

W tych dniach  w naszej szkole przeprowadzona  została po raz drugi akcja „Rodacy Bohaterom” organizowana przez Stowarzyszenie „Odra Niemen”. Uczniowie przynosili artykuły spożywcze, które trafią do  kombatantów i potrzebujących Polaków na Wschodzie (Litwie, Białorusi Ukrainie i Mołdawii).Udało na się zebrać i skompletować 11 paczek. Akcję koordynowali Tomek Bieńkowski, Katarzyna Faber, Justyna Słonina i Klaudia Krakowska pod opieką pana Tomasza Przygody.

We wtorek w Sali Lustrzanej miała miejsce uroczysta konferencja „Drogi Tarnowian do niepodległości” podsumowująca I etap miejskiego projektu edukacyjnego Narodowe Święto Niepodległości, który stanowi 3-letnie przygotowanie do 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W czasie konferencji przyznawane były nagrody w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna. Każda szkoła miała za zadanie przygotować program edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego. Realizacja przez Gimnazjum nr 6 programu „Drogi Tarnowian do niepodległości”  pod opieką A. Kopeć – Wilk, K. Płachty i T. Przygody uwieńczona została II nagrodą.

 
http://www.tarnow.pl/index.php//Edukacja/Aktualnosci/Patriotyzm-w-tarnowskich-szkolach

Tego dnia wśród uczniów oddziałów gimnazjalnych (Gimnazjum nr 6 - kl. 2ag, 2bg, 2cg, 3ag, 3bg, 3cg, 3dg) przeprowadzono quiz "Moje miasto Tarnów - pierwsze niepodległe".

Ten sam quiz przeprowadzono również wśród nauczyciel uczących w oddziałach gimnazjalnych. Wyniki wkrótce!

Gabriela Nawój z klasy 2b wraz z opiekunem panem Tomaszem Przygodą wzięła udział XII Przeglądzie  Pieśni Patriotycznej"...CIEBIE POLSKO W SERCU DZISIAJ NOSZĘ..." w miejscowości Lubień.

W naszym gimnazjum odbyła się żywa lekcja historii. Odwiedzili nas członkowie Stowarzyszenia „Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej”, którzy opowiadali o jego historii oraz prezentowali uzbrojenie żołnierzy z tamtych czasów. Prezentacje obejrzały klasy 1b, 2a i 3b. Lekcję zorganizował i nad całością czuwał pan Tomasz Przygoda. Warto jeszcze nadmienić, że członkiem tego stowarzyszenia jest nasz uczeń Kuba Rodak.

11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. K. Plachty wziął udział w miejskich obchodach 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej mszy św. w Katedrze zapalone zostały Światła Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

         

Czcząc Święto Niepodległości, zawsze przywołujemy fakty historyczne, pieśni legionowe, symbole narodowe... Tak było i w tym roku szkolnym. Postanowiliśmy polożyć szcególny nacisk na radosne świętowanie - wspólnie odśpiewaliśmy kilka piosenek, które chętnie śpiewali żolnierze w czasie I wojny światowej. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 1c pod opieką p. K. Płachty, A. Kopeć - Wilk i M. Latawskiej - Honkisz oraz chór szkolny pod opieką p. K. Płaczek. Manifestując nasze przywiązanie do Ojczyzny, pamiętajmy o wszystkich, dzięki którym możemy mieć Ją wolną.
  
   

Uczniowie kl. II a pojechali do Krakowa do Muzeum Armii Krajowej imienia Emila Fieldorfa „Nila”. Młodzież wraz z opiekunami: panią Renatą Nowak i panem Tomaszem Przygodą  uczestniczyli w zajęciach,   podczas których  poznali losy  wybranych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego tzw. Cichociemnych, żołnierzy elitarnej formacji Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.

Poczet sztandarowy gimnazjum uczestniczył w katedrze tarnowskiej w uroczystej mszy świętej w intencji wszystkich byłych burmistrzów i prezydentów Tarnowa.  Młodzież wraz z opiekunem, panem Tomaszem Przygodą, włączyła się w ten sposób w obchody upamiętniające zryw niepodległościowy naszego miasta w 1918 roku.

Nasza polonistka, pani Ewa Tomasik - Adamczak wraz z zespołem teatralnym, w którym pracuje jako aktor od 6 lat, uczestniczyła w prestiżowym festiwalu poświęconym tematyce Żołnierzy Wyklętych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. "Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest okazją do spotkań filmowców, muzyków, literatów, plastyków, historyków i producentów. (...)  Ideą Festiwalu jest przypomnienie – w niekonwencjonalny sposób – sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji Polski oraz pokazanie roli podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem."  Grupa Teatr Nie Teraz, z którą współpracuje pani Tomasik - Adamczak, zagrała spektakl „Wyklęci” -  nagrodzony przez miesięcznik „Teatr” w 2 kategoriach za sezon artystyczny 2012. Działania festiwalowe były na bieżąco relacjonowane przez program I TVP.  
                           
                                                                

Poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. D. Plichty wziął udział w obchodach 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które rozpoczęły się Mszą Święta w tarnowskiej  Bazylice Katedralnej a zakończyły pod Grobem Nieznanego Żolnierza. Uroczystość zorganizowali Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Kolo Tarnów i XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie.

 

W związku z przypadającą 73. rocznica inwazji sowieckiej na Polskę w Tarnowie tradycyjnie obchodzony był Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Młodzież naszego gimnazjum, reprezentowana przez poczet sztandarowy, uczestniczyła w tej patriotycznej uroczystości pod opieką pani A. Piotrowskiej. Uroczystość rozpoczęto przy Grobie Sybiraka na Starym Cmentarzu w Tarnowie, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze, po czym uczestnicy wzięli udział w mszy św. w Kościele XX Filipinów w intencji pomordowanych na Wschodzie. Potem przemaszerowali przed Pomnik Ofiar Stalinizmu. Młodzież wysłuchała krótkiego wystąpienia na temat tragicznych kart historii. Na zakończenie  złożono wieńce i kwiaty na pomniku.

 A. Żaka. Premiera odbędzie się na scenie  im. R. Smożewskiego w budynku Gimnazjum nr 4 w Tarnowie przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 o godz. 9.35.

Uczniowie klasy 1a: Wiktoria Siąkała, Ilona Stankevych, Jakub Rodak, Darek Pulnik oraz Mikołaj Wojtanowski  z klasy 2d zajęli drugie miejsce w XII Małopolskim Przeglądzie Patriotycznej Twórczości Filmowej za film pt.: „Wyklęty”. Opiekunem był Tomasz Przygoda. Film będzie można obejrzeć na stronie Samorządu naszego gimnazjum na kanale youtube pod adresem: https://www.youtube.com/channel/UCTpHTzRuBTb3CrcNb3qEbgw

Uczniowie: Wojciech Pawłowski, Filip Walkowicz, Filip Latocha i  Jakub Basta zostali finalistami wojewódzkiego konkursu: „Ocalić od zapomnienia. W 100 - lecie  Wielkiej Wojny 1914 –1918. Śladami walk i nekropolii”. Przygotowali opracowanie o żołnierzach pochowanych na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. Opiekunem był nauczyciel historii, pan Tomasz Przygoda. Serdecznie gratulujemy!

Poczet Sztandarowy gimnazjum reprezentował szkołę w miejskich obchodach 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież pod opieką pani Anety Misiaszek uczestniczyła w mszy świętej w intencji Ojczyzny w tarnowskiej Katedrze, skąd uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed Grób Nieznanego Żołnierza. 

3m 3m 3m

W Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie odbyła się finałowa gala XVII Przeglądu Poezji i Pieśni Patriotycznej, w której uczennice naszego gimnazjum Gabriela Nawój i Edyta Ziomek, zajęły drugie miejsce w kategorii wokalno – instrumentalnej. Opiekunami byli: p. Kinga Płaczek i p. Tomasz Przygoda.

W piątek czciliśmy zbliżającą się 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. III b wraz wychowawczynią, panią Renatą Nowak,  przenieśli nas w czasy panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i przybliżyli  atmosferę czasów Sejmu Czteroletniego i prób ratowania Rzeczypospolitej, czego efektem była pierwsza w Europie, druga po Stanach Zjednoczonych demokratyczna ustawa zasadnicza – KONSTYTUCJA 3 MAJA.

Tego dnia odbył się  szkolny konkurs recytatorski będący pierwszym etapem do międzyszkolnego przeglądu "Wierni Bogu i Ojczyźnie" organizowanego przez G4 w Tarnowie. Tematyką konkursu jest poezja harcerska i skautowska.


K K K K K

Podkategorie

2018/2019               2017/2018        2016/2017       2015/2016

 


 

2018/2019             2017/2018        2016/2017       2015/2016

 


 

 2018/2019             2017/2018        2016/2017       2015/2016

 


W roku szkolnym 2015/2016 nie realizowaliśmy kolejnego etapu projektu "Narodowe Święto Niepodległości". Podejmowaliśmy jednak szereg działań o tematyce niepodległościowej.


 

 2018/2019          2017/2018        2016/2017       2015/2016

 


Edukacja historyczna

 Od wielu lat prowadzimy róznorodne działania których zadaniem jest przybliżenie uczniom postaci, wydarzeń i miejsc ważnych dla historii ze szczególnym uwzględnieniem historii regionu. Wspólpracujemy z różnymi instytucjami, realizujemy ciekawe projekty rozwijając zainteresowania i zdolności uczniów. Np.:
- udział w wojewódzkim konkursie "Skarby Małopolski" w latach 2007 - 2014 (kolejne edycje), we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie, prace plastyczne uczniow oraz scenariusze zajęć uczniów nagradzane rokrocznie, prace prezentowane na wystawach w Krakowie. Nasza praca plastyczna w ostatniej edycji w 2013/4r. „Wielka wojna, codzienne życie” nosiła nazwę "Przenikanie" a scenariusz "Tarnów - wojenne krajobrazy" - poświęcone były I wojnie światowej w Tarnowie. Praca plastyczna została nagrodzona w kategorii praca grupowa za adekwatne pokazanie przenikania życia codziennego i wojny i zajęła II m. w województwie (opieka: A. Kopeć - Wilk, K. Płachta, M. Latawka - Honkisz),
- udział w konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich,miejskich, np. w 2010 r. "Mój region na tle historii najnowszej - sprawozdanie z wycieczki" - tytuł laureataII m. dla 2 uczniów za stronę internetową poświęconą odwiedzonym przez naszych gimnazjalistów cmentarzom I wojny "Cmentarze I wojny światowej Tarnowa i okolic" - dostępna przez kilka lat jako podstrona na stronie www.g6t.pl, uzupełniana (powstała pod opieką A. Kopeć - Wilk)
- współorganizowanie spotkań ze świadkami historii - we współpracy z MBP nr 9 w Tarnowie,
- współpraca z Muzeum Okręgowym w Tarnowie, czy MCDN o/ Tarnów,
- rokrocznie wizyta uczniów klas trzecich w KL Auschwitz,
- udział lub organizacja uroczystych obchodów ważnych rocznic jak: 3.V, 11.11, Święto Patrona Szkoły, I transport do KL Auschwitz,
- realizacja projektów ogólnopolskich, np. Opowiem ci o wolnej Polsce (realizowany od kilku lat),gimnazjalnych projektów edukacyjnych,
- organizacja rokrocznie zajęć w terenie w formie wycieczek, objazdów historycznych np. "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej", "Szlakiem architektury drewnianej" (organizacja: A. Kopeć - Wilk). 

Narodowe Święto Niepodległości - I etap "Drogi Tarnowian do niepodległości"
         W  czerwcu 2015 r. ogłoszono miejski projekt edukacyjny „Narodowe Święto Niepodległości” będący 3-letnim przygotowaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego ramach odbył się konkurs na program edukacyjny z zakresu wychowania patriotycznego „Drogi Tarnowian do niepodległości". Program opracowany przez p. A. Kopeć-Wilk, p. K. Płachtę i p. M. Latawską - Honkisz zajął II miejsce i był realizowany w roku szkolnym 2015/2016 w naszym Gimnazjum nr 6.

Oto niektóre działania w ramach projektu: