2018/2019             2017/2018        2016/2017       2015/2016

 


W roku szkolnym 2015/2016 nie realizowaliśmy kolejnego etapu projektu "Narodowe Święto Niepodległości". Podejmowaliśmy jednak szereg działań o tematyce niepodległościowej.


 

14 czerwca 2017 roku oficjalna premiera nagrodzonego Złotą Maską 2017 spektaklu na podstawie powieści Wacława Holewińskiego "Opowiem ci o wolności". Wykonawcami są uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia teatralne prowadzone przez panią Tomasik - Adamczak, która jest równocześnie reżyserem przedstawienia oraz autorem scenariusza. W pracy nad spektaklem wykorzystano metodę warsztatową Teatru Nie Teraz prowadzonego przez pana T. A. Żaka. Premiera odbędzie się na scenie  im. R. Smożewskiego w budynku Gimnazjum nr 4 w Tarnowie przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 o godz. 9.35.

W dn. 31 marca 2017 r. odbył się międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Wierni Bogu i Ojczyźnie" w Gimnazjum nr 4 im. J. Brauna w Tarnowie. Nasza uczennica - Ewa Kożuch z klasy 1a - zdobyła III m. w kategorii szkół ponadpodstawowych. Przygotowywana była przez p. Ewę Tomasik - Adamczak. Gratulujemy naszej koleżance!

Jakub Rodak został laureatem  etapu wojewódzkiego Finału IV edycji Małopolskiego Konkursu „Śladami żołnierzy wyklętych. Pułkownik Witold Pilecki  i Danuta Siedzikówna ps. „Inka” w panteonie polskiej historii”.  Uczeń kl. II a zdobył  najwięcej punktów i zajął  I  miejsce.  Opiekunem był pan Tomasz Przygoda. Gratulujemy sukcesu!

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ta data jest symboliczna.   W tym dniu wykonano  wyrok na Łukaszu Cieplińskim Ps. „Pług” i jego towarzyszach z IV Zarządu Głównego Wolności i Niezawisłości. Uczniowie przygotowali i wydrukowali biogramy Żołnierzy Wyklętych, cytaty oraz  podobizny ich dotyczące i rozkleili w szkole,  by inni uczniowie mogli się z nimi zapoznać. Kulminacyjnym punktem było przeczytanie przez radiowęzeł informacji  o tym dniu i Żołnierzach Wyklętych. Opiekunem tych działań był pan Tomasz Przygoda.

Efektem tegorocznej pracy koła teatralnego G6 działającego w ramach innowacji programowej autorstwa p. E. Tomasik  - Adamczak będzie spektakl oparty o fabułę powieści W. Holewińskiego nagrodzonej Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza 2013 - "Opowiem ci o wolności". "Opowiem ci o wolności to historia "żołnierzy wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych - konspirujących kobiet. To zapis ich pasji, siły woli, miłości, a także bezgranicznej wierności ojczyźnie." /Tomasz Zbigniew Zapert, "Nasza Polska"/ "Holewiński jest jednym z nielicznych pisarzy, których proza tak mocno osadzona jest w naszej współczesności i historii najnowszej. Predestynuje go do tego życiorys: działalność opozycyjna w PRL, prowadzenie podziemnej oficyny wydawniczej, internowanie w stanie wojennym. Sądzę, że najzwyczajniej - doświadczenie życiowe sprawia, że autor ten ma od swoich młodszych kolegów więcej do powiedzenia. A raczej inaczej: do opowiedzenia". /Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita"/ . Twórcy spektaklu - p. E. Tomasik - Adamczak oraz jej uczniowie - cieszą się, że autor wyraził zgodę na adaptację swojej książki oraz wyraził chęć obejrzenia tego projektu teatralnego. Mamy nadzieję obejrzeć przedstawienie w maju br.

 W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Poznała najważniejsze informacje nt. historii, miejsc najważniejszych bitew, uzbrojenia i umundurowania 16 Pułku Piechoty. Spotkanie zorganizował p. T. Przygoda.

 

W dniu dzisiejszym młodzież naszej szkoły uczestniczyła w spotkaniu z przedstawicielami Grupy Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej. Poznała najważniejsze informacje nt. historii, miejsc najważniejszych bitew, uzbrojenia i umundurowania 16 Pułku Piechoty. Spotkanie zorganizował p. T. Przygoda.

Justyna Słonina i Gabriela Stachura zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego  ogólnopolskiego konkursu tematycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego - za wolność Waszą i Naszą". Opiekunem jest pan Tomasz Przygoda.

W tych dniach  w naszej szkole przeprowadzona  została po raz drugi akcja „Rodacy Bohaterom” organizowana przez Stowarzyszenie „Odra Niemen”. Uczniowie przynosili artykuły spożywcze, które trafią do  kombatantów i potrzebujących Polaków na Wschodzie (Litwie, Białorusi Ukrainie i Mołdawii).Udało na się zebrać i skompletować 11 paczek. Akcję koordynowali Tomek Bieńkowski, Katarzyna Faber, Justyna Słonina i Klaudia Krakowska pod opieką pana Tomasza Przygody.

Gabriela Nawój z klasy 2b wraz z opiekunem panem Tomaszem Przygodą wzięła udział XII Przeglądzie  Pieśni Patriotycznej"...CIEBIE POLSKO W SERCU DZISIAJ NOSZĘ..." w miejscowości Lubień.

W naszym gimnazjum odbyła się żywa lekcja historii. Odwiedzili nas członkowie Stowarzyszenia „Grupa Rekonstrukcji Historycznej 16 Pułku Piechoty Ziemi Tarnowskiej”, którzy opowiadali o jego historii oraz prezentowali uzbrojenie żołnierzy z tamtych czasów. Prezentacje obejrzały klasy 1b, 2a i 3b. Lekcję zorganizował i nad całością czuwał pan Tomasz Przygoda. Warto jeszcze nadmienić, że członkiem tego stowarzyszenia jest nasz uczeń Kuba Rodak.

11 listopada Poczet Sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. K. Plachty wziął udział w miejskich obchodach 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystej mszy św. w Katedrze zapalone zostały Światła Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

         

Czcząc Święto Niepodległości, zawsze przywołujemy fakty historyczne, pieśni legionowe, symbole narodowe... Tak było i w tym roku szkolnym. Postanowiliśmy polożyć szcególny nacisk na radosne świętowanie - wspólnie odśpiewaliśmy kilka piosenek, które chętnie śpiewali żolnierze w czasie I wojny światowej. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy 1c pod opieką p. K. Płachty, A. Kopeć - Wilk i M. Latawskiej - Honkisz oraz chór szkolny pod opieką p. K. Płaczek. Manifestując nasze przywiązanie do Ojczyzny, pamiętajmy o wszystkich, dzięki którym możemy mieć Ją wolną.
  
   

Uczniowie kl. II a pojechali do Krakowa do Muzeum Armii Krajowej imienia Emila Fieldorfa „Nila”. Młodzież wraz z opiekunami: panią Renatą Nowak i panem Tomaszem Przygodą  uczestniczyli w zajęciach,   podczas których  poznali losy  wybranych bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego tzw. Cichociemnych, żołnierzy elitarnej formacji Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej.

Poczet sztandarowy gimnazjum uczestniczył w katedrze tarnowskiej w uroczystej mszy świętej w intencji wszystkich byłych burmistrzów i prezydentów Tarnowa.  Młodzież wraz z opiekunem, panem Tomaszem Przygodą, włączyła się w ten sposób w obchody upamiętniające zryw niepodległościowy naszego miasta w 1918 roku.

Nasza polonistka, pani Ewa Tomasik - Adamczak wraz z zespołem teatralnym, w którym pracuje jako aktor od 6 lat, uczestniczyła w prestiżowym festiwalu poświęconym tematyce Żołnierzy Wyklętych „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. "Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest okazją do spotkań filmowców, muzyków, literatów, plastyków, historyków i producentów. (...)  Ideą Festiwalu jest przypomnienie – w niekonwencjonalny sposób – sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji Polski oraz pokazanie roli podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem."  Grupa Teatr Nie Teraz, z którą współpracuje pani Tomasik - Adamczak, zagrała spektakl „Wyklęci” -  nagrodzony przez miesięcznik „Teatr” w 2 kategoriach za sezon artystyczny 2012. Działania festiwalowe były na bieżąco relacjonowane przez program I TVP.  
                           
                                                                

Poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką p. D. Plichty wziął udział w obchodach 77. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które rozpoczęły się Mszą Święta w tarnowskiej  Bazylice Katedralnej a zakończyły pod Grobem Nieznanego Żolnierza. Uroczystość zorganizowali Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Kolo Tarnów i XVI LO im. Armii Krajowej w Tarnowie.

 

W związku z przypadającą 73. rocznica inwazji sowieckiej na Polskę w Tarnowie tradycyjnie obchodzony był Dzień Sybiraka i Ofiar Stalinizmu. Młodzież naszego gimnazjum, reprezentowana przez poczet sztandarowy, uczestniczyła w tej patriotycznej uroczystości pod opieką pani A. Piotrowskiej. Uroczystość rozpoczęto przy Grobie Sybiraka na Starym Cmentarzu w Tarnowie, gdzie złożono kwiaty, zapalono znicze, po czym uczestnicy wzięli udział w mszy św. w Kościele XX Filipinów w intencji pomordowanych na Wschodzie. Potem przemaszerowali przed Pomnik Ofiar Stalinizmu. Młodzież wysłuchała krótkiego wystąpienia na temat tragicznych kart historii. Na zakończenie  złożono wieńce i kwiaty na pomniku.

 A. Żaka. Premiera odbędzie się na scenie  im. R. Smożewskiego w budynku Gimnazjum nr 4 w Tarnowie przy ul. Bitwy pod Studziankami 5 o godz. 9.35.